Czym czyścić szyby w samochodzie?

Czyste szyby w samochodzie przekładają się  na wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czym czyścić szyby w samochodzie, aby uniknąć nieestetycznych smug, a zarazem pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń? 

Milimetrowe drobinki roztopionego asfaltu spod kół, owady oraz ich odchody, żywice z drzew, pyłki kwiatów, ślady dłoni – szyb samochodowe są narażone na szereg zanieczyszczeń, które – jeśli nie będą na bieżąco usuwane – mogą mieć negatywny wpływ na widoczność na drodze oraz komfort użytkowania samochodu i jego prezencję. Dlatego jako kierowcy powinniśmy dbać o regularne i staranne czyszczenie szyb samochodowych. Jak i czym czyścić szyby w samochodzie, żeby na długi czas zachowały funkcjonalność i estetykę?

 

Wizyta w myjni samochodowej nie zastępuje czyszczenia szyb

czym czyścić szyby w samochodzieNa samym początku warto zdać sobie sprawę z faktu, że mycie samochodu w myjni automatycznej nie usunie z szyb wszystkich uporczywych zanieczyszczeń. Dlatego po wyjechaniu z myjni warto poświęcić nieco czasu na doczyszczenie szyb specjalnymi preparatami. Uporczywe czarne plamki – najpewniej drobinki smoły z roztapiającej się pod kołami nawierzchni drogi – najlepiej usunąć przy pomocy benzyny lub innego rozpuszczalnika. Niektórzy kierowcy stosują do tego specjalne narzędzia do czyszczenia szyb, które powszechnie wykorzystuje się do usuwania zapieczonych zanieczyszczeń z płyt ceramicznych i indukcyjnych. Są to specjalne nożyki, które zdrapują zanieczyszczenia z szyby, jednocześnie nie rysując czyszczonej powierzchni. 

W walce ze smugami na szybach samochodowych pomogą nam dedykowane preparaty. Możemy skorzystać ze środków dedykowanych do szyb samochodowych lub płynów przeznaczonych do czyszczenia szkła – najlepiej sprawdzają się te z zawartością alkoholu, ponieważ skutecznie usuwają z szyb tłuste osady i ślady palców, jednocześnie nie pozostawiając na czyszczonych powierzchniach smug, ani śladów po szmatce. Szyby możemy myć i polerować przy pomocy szmatek do szyb lub ręcznika papierowego. Należy przy tym pamiętać, że przed zastosowaniem płynu do szyb powierzchnię warto najpierw oczyścić z kurzu i pyłu wilgotną szmatką z lekkim detergentem. Dzięki temu nie będziemy rozmazywać brudu po szybie, a mycie zajmie nam mniej czasu. Dotyczy to zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony szyby, która jest również narażona na osadzanie się kurzu.