Czym odtłuścić szybę w samochodzie?

Tłuste plamy na szybach samochodowych są nieestetyczne, a w newralgicznych przypadkach mogą nawet powodować utrudnioną widoczność. Jak odtłuścić szybę w samochodzie? 

czym odtłuścić szybę w samochodzieProblem tłustych szyb w samochodzie może wynikać z wielu czynników – Mali Pasażerowie chętnie rysują po szybach w trakcie podróży pozostawiając na nich tłuste ślady, ale opalcowane przez dzieci szyby to tak naprawdę najmniejszy problem. Wystarczy, że zanieczyszczoną szybę przetrzemy szmatką z ciepłą wodą i lekkim detergentem, a następnie wypolerujemy dedykowanym płynem do szyb. W ten sam sposób usuniemy ślady z szyb bocznych, o które tak naprawdę nie trudno podczas wsiadania i wsiadania z samochodu. Problem zaczyna się w sytuacji, kiedy zastosowaliśmy nieodpowiedni płyn do spryskiwaczy – na rynku wciąż można napotkać na płyny powodujące tłusty osad na szybie – lub nie dobraliśmy odpowiedniego programu w myjni automatycznej i po wyjechaniu z kabiny okazało się, że szyba czołowa została pokryta preparatem nabłyszczającym do karoserii lub wręcz wywoskowana – w zdecydowanej większości przypadków preparat nie znajduje się na całej szybie, ale już niewielkie zachlapanie sprawia, że szyba absorbuje zanieczyszczenia i jest trudna do oczyszczenia.

 

Odtłuszczanie szyb

Najprostszym, ale jednak czasochłonnym i kłopotliwym sposobem na odtłuszczenie szyby jest jej umycie gorącą wodą i płynem do naczyń – w zależności od źródła zanieczyszczenia może się okazać, że jedno mycie nie wystarczy. Alternatywą dla gorącej wody i płynu do naczyń są preparaty odtłuszczające. Najczęściej dostępne w atomizerze zapewniają łatwą i wygodną aplikację. Preparat należy nanieść na zanieczyszczoną szybę, a następnie zmyć. Do zmywania preparatu wraz z tłustym zanieczyszczeniem warto wykorzystać ręczniki papierowe – w ten sposób unikniemy rozcierania brudu i tłuszczu po powierzchni szyby. 

Kierowcy, którzy nie są przekonani do preparatów odtłuszczających mogą skorzystać z tradycyjnych metod. Benzyna czy denaturat oczyszczony to wyroby, które skutecznie rozpuszczają tłuszcz i usuwają go ze szklanych powierzchni. Są jednak nieprzyjazne dla skóry dłoni, dlatego przed ich zastosowaniem warto założyć rękawiczki ochronne. 

Niezależnie od wybranej metody po odtłuszczeniu szyby najlepiej jeszcze raz umyć wodą i lekkim detergentem, a następnie wypolerować korzystając z preparatów dedykowanych do mycia powierzchni szklanych.