Dlaczego parują szyby w samochodzie?

Parujące szyby w samochodzie to zmora wielu kierowców. Podczas jazdy ograniczają widoczność, a zimą nierzadko powodują konieczność drapania szyb także od wewnątrz. Co powoduje parowanie szyb w samochodzie? Czy możemy się jakoś uchronić przed tym zjawiskiem? 

 

Przyczyny parowania szyb w samochodzie

dlaczego parują szyby w samochodziePrzyczyny parowania szyb w samochodzie mogą być różne. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się: 

  • wilgoć w samochodzie – warto przy tym pamiętać, że problem wilgoci w samochodzie nie musi wynikać z nieszczelnych uszczelek na drzwiach czy samych szybach, bardzo często problem wilgoci wynika ze sposobu użytkowania samochodu; może być wynikiem wody osadzającej się na dywanikach, którą sami wnosimy do wnętrza pojazdu na podeszwach butów, parasolek, torebek, plecaków, sierści psa;
  • niewydajny nawiew – nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w kabinie samochodu powoduje niewydajne usuwanie wilgoci z wnętrza, a to prowadzi do parowania szyb, w tym przypadku warto sprawdzić stan filtrów, w szczególności filtra kabinowego;
  • nieprawidłowa obsługa nawiewów – nieprawidłowe zarządzanie temperaturą oraz kierunkiem nawiewanego powietrza zamiast rozwiązać problem parowania szyb w samochodzie może go dodatkowo pogłębiać, 
  • uszkodzenie radiatora nagrzewnicy – wyciek do środka płynu chłodzącego uniemożliwia odparowywanie, co może stanowić przyczynę parowania szyb. 

 

Przeciwdziałanie zaparowanym szybom w samochodzie

Najbanalniejszym sposobem radzenia sobie z nadmierną wilgocią w samochodzie jest żwirek dla kota. Wsypany do skarpety i umieszczony w okolicy szyby ma za zadanie absorbować wilgoć z kabiny i ograniczać parowanie szyb. Sposób ten okazuje się skuteczny wówczas, kiedy parowanie szyb jest spowodowane wilgocią wnoszoną do samochodu z zewnątrz przez kierowcę i pasażerów. Dlatego też często bywa stosowany jako swoista diagnostyka problemu. 

Walcząc z zaparowanymi szybami w samochodzie warto sprawić stan uszczelek. Jeśli są uszkodzone lub zużyte mogą przepuszczać do wnętrza wodę podczas deszczu, a także podczas mycia samochodu. 

Na uwagę zasługuje również wspomniany filtr kabinowy. Jeśli jest zanieczyszczony, będzie skutecznie utrudniał cyrkulację powietrza, a co za tym idzie odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. 

Warto również umyć szyby. Czynność pozornie bez znaczenia może w praktyce znacząco ograniczyć ilość pary kondensującej się na szybie. Niektóre zanieczyszczenia przyczyniają się bowiem do osadzania się wilgoci na powierzchni szkła.