Jak czytać oznaczenia szyb w samochodzie?

Każda szyba samochodowa posiada w dolnym rogu specjalne oznaczenia, które stanowią odpowiednik tabliczki znamionowej na innych produktach i urządzeniach. Podczas gdy we wnętrzu lodówki znajdziemy tabliczkę znamionową w postaci nalepki, na szybie samochodowej znajdziemy trwały nadruk, który nie ściera się nawet po wielu latach. Jakie informacje zawiera? 

Oznaczenia i kody umieszczone na szybach samochodu informują nas o dacie produkcji danej szyby oraz jej rodzaju, a nawet kraju, w którym szyba zyskała homologację. Jak czytać oznaczenia szyb w samochodzie? Kiedy informacje z tych oznaczeń mogą się nam przydać?

 

Czytanie oznaczeń na szybach samochodowych

jak czytać oznaczenia szyb w samochodzieNa samym wstępie warto zaznaczyć, że oznaczenia na szybach samochodowych mogą się nieco różnić w zależności od producenta, dlatego nie sposób stworzyć wyczerpujący i uniwersalny poradnik czytania tych oznaczeń. Tak czy inaczej, w przypadku awarii – pęknięcia szyby lub jej uszkodzenia – serwis jest w stanie oczytać oznaczenia zawarte na szybie i na tej podstawie zamówić nową szybę lub jej zamiennik (najczęściej szybę używaną pozyskaną ze złomowanego samochodu tego samego modelu i marki).

 

Jakie informacje zawierają oznaczenia na szybie?

Na szczycie kolumny z oznaczeniami na szybie znajdziemy podstawową informację – nazwę producenta szyby. W większości przypadków informacji tej towarzyszy również marka samochodu, dla której szyba została wyprodukowana. Alternatywnie – jeśli nie oznaczenie marki – na szybie umieszczany jest znaczek producenta pojazdu. Dotyczy to oczywiście szyb oryginalnych. Zamienniki nie posiadają tych oznaczeń. Brak oznaczeń producenta pojazdu na szybie samochodu, który planujemy kupić może być dla nas wskazówką, iż szyba z jakiś względów została wymieniona. Jakie jeszcze informacje możemy odczytać z symboli na szybie?

 

E z liczbą umieszczone w okręgu to standardowy znak homologacyjny stosowany w Europie. Aby dowiedzieć się, w jakim kraju szyba została homologowana należy odczytać cyfrę znajdującą się przy literze E. Przykładowo:

  • E20 — Polska
  • E11 — Anglia
  • E8 — Czechy
  • E3 — Włochy
  • E2 — Francja
  • E1 — Niemcy

Symbol 43R i kolejne liczby to z kolei numer regulaminu homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

Długi kod zawierający litery i cyfry to tak naprawdę oznaczenie rodzaju szyby. Na postawie tego kodu możemy sprawdzić, czy dana szyba została laminowana czy hartowana:

  • AS1 – szyba laminowana,
  • AS2 – szyba hartowana,
  • AS3 – szyba laminowana lub hartowana o ciemnym kolorze

Na wielu szybach znajdziemy również kropki i cyfrę. To oznaczenie daty produkcji szyby. Liczba oznacza rok produkcji, przy czym klasyfikacja oznaczeń – ostatnie dwie cyfry roku, ostatnia jedna cyfra roku – zależy od producenta.