Samodzielna naprawa pękniętej szyby

Szyby są narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas jazdy. Czasami nawet niewielki kamyczek spod kół może być przyczyną pęknięcia. Wiele osób, obawiając się kosztownej wymiany szyb samochodowych, decyduje się na ich samodzielną naprawę. Z pewnością nie raz spotkałeś się z reklamą skutecznych preparatów do naprawy pękniętej szyby, jednak czy bez wykwalifikowanego mechanika da się usunąć uszkodzenia?

 

Czy samodzielna naprawa pękniętej szyby w aucie ma sens?

wymiana szyb samochodowychNa rynku dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do samodzielnej naprawy pękniętej szyby w aucie. Ich zakres możliwości jest jednak ograniczony, dlatego o ile w przypadku drobnych mikrouszkodzeń mogą okazać się skuteczne, to nie poradzą sobie z trudniejszymi zarysowaniami. Ich działanie polega bardziej na wypolerowaniu powierzchni i delikatnym wyrównaniu mikrouszkodzeń o niewielkiej średnicy, dlatego polecane są głównie do pielęgnacji i zabezpieczania szyb.

Samodzielna naprawa szyby przedniej jest dość ryzykowna i może bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Źle przeprowadzona naprawa lub wymiana szyby czołowej w domowych warunkach może prowadzić do:

  • wypadnięcia szyby podczas jazdy po nierównej nawierzchni,
  • całkowitego rozpadnięcia się i popękania na całej powierzchni,
  • przeciekania i parowania szyb,
  • mniejszej widoczności drogi,
  • niebezpieczeństwa w razie wypadku.

Wiele osób decyduje się na samodzielną naprawę szyb samochodowych, aby zaoszczędzić na dużych kosztach wymiany. Tymczasem nawet tanie szyby samochodowe idealnie spełnią swoją funkcję – pod warunkiem, że są profesjonalnie zamontowane i naprawiane przez wykwalifikowanych fachowców.

 

Wymiana szyby przedniej w samochodzie – tylko u profesjonalistów

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, dlatego, jeżeli dbasz o sprawność silnika i sezonową wymianę opon, nie możesz też zapominać o stanie szyb. Wymiana szyb samochodowych jest koniecznością, jeżeli powstałe na powierzchni rysy i pęknięcia uniemożliwiają komfortowe prowadzenie samochodu i wpływają na widoczność drogi. W niektórych przypadkach wystarczy tylko naprawa pękniętej szyby, jednak musi być ona przeprowadzona w specjalnych warunkach. Warsztaty samochodowe dysponują profesjonalnym sprzętem i wykorzystują metody, które nie naruszają całej powierzchni i nie wpływają na późniejszą trwałość szyb. Podczas naprawy pękniętej szyby stosuje się między innymi żywicę syntetyczną lub specjalne kleje. Takie zabiegi mają jednak sens tylko w przypadku niewielkich uszkodzeń. Czasami lepiej zdecydować się na całkowitą wymianę szyb samochodowych, aby nie narażać się na późniejsze koszty lub mandat z powodu złego ich stanu.

 

Naprawa pękniętej szyby w aucie – odpowiedzialna decyzja

Jeżeli wiesz, że nie poradzisz sobie z samodzielną naprawą lub wymiana szyb samochodowych jest dla Ciebie zbyt skomplikowana – zwróć się do profesjonalistów. Tylko wtedy masz pewność, że praca została wykonana fachowo, co jest równoznaczne z zapewnieniem sobie i pasażerom bezpieczeństwa w trakcie podróży. Koszty naprawy lub wymiany na tanie szyby samochodowe wcale nie muszą być wysokie. Z pewnością jest to zaś skuteczniejsze rozwiązanie niż podejmowanie podobnych działań samodzielnie.