Wymiana szyb samochodowych czy naprawa?

Niewielu kierowców wie, że uszkodzona przednia szyba samochodu może być powodem wystawienia mandatu w razie kontroli drogowej. Każda szyba z biegiem czasu narażona jest na zużycie, a zarysowania to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Kiedy wystarczy naprawa szyb samochodowych, a kiedy należy się zdecydować na ich całkowitą wymianę?

wymiana szyby przedniej w samochodzie

wymiana szyby przedniej w samochodzie
W niektórych przypadkach wystarczą tylko specjalne zabiegi, które przywrócą szybie pierwotny wygląd. Naprawa szyb samochodowych najczęściej dotyczy tylko czołowego elementu, gdyż jest on najbardziej narażony na zużycie. Jeżeli na powierzchni powstały mikrozarysowania będące następstwem naturalnego zużycia, można zdecydować się na naprawę, która odroczy wymianę szyby przedniej w samochodzie.

Wyróżnia się kilka przypadków, które wykluczają przeprowadzenie napraw i wiążą się z wymianą całego elementu.

  • Pęknięcie sięga zewnętrznej krawędzi szyby lub ciągnie się aż pod uszczelkę.
  • Odpryski i pęknięcia zlokalizowane są po stronie kierowcy, bezpośrednio na wysokości jego oczu. Nawet specjalistyczne zabiegi naprawcze nie są w stanie całkowicie wyeliminować pęknięcia, co bezpośrednio wpływa na widoczność drogi.
  • Rysy i pajączki zajmują większość powierzchni szyby lub są umiejscowione bardzo blisko siebie, co osłabia jej strukturę.
  • Uszkodzenia mają średnicę większą niż 30 mm i znajdują się również po wewnętrznej stronie szyby.

Naprawa szyby przedniej polega zazwyczaj na wypełnieniu rys żywicą syntetyczną, jednak w przypadku drobnych zarysowań wystarczy czasami dokładne wypolerowanie specjalnymi preparatami. Profesjonalne warsztaty dysponują odpowiednim sprzętem i materiałami, dzięki czemu naprawa szyb samochodowych może przywrócić je do pierwotnego stanu i pozwala na dalszą jazdę.

 

Kiedy potrzebna jest wymiana szyby czołowej?

Gdy na powierzchni pojawiły się głębokie pęknięcia oraz rysy wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, nie warto decydować się na ich naprawę. Wstawianie szyb samochodowych to konieczność, której nie ma sensu odwlekać. Uszkodzona szyba jest powodem niedopuszczenia samochodu do dalszej jazdy, nałożenia mandatu i odmowy podbicia okresowego przeglądu, dlatego warto zadbać o jej jakość.

Wymiana szyby przedniej w samochodzie wymaga nie tylko doświadczenia, ale także specjalistycznych narzędzi, dlatego to zadanie warto powierzyć specjalistom. Decyzja o wstawieniu szyby samochodowej powinna być podjęta głównie w oparciu o Twoje spostrzeżenia. Sam sobie uczciwie odpowiedz, czy stan szyb nie wpływa na Twój komfort jazdy i nie ogranicza widoczności drogi, gdyż często rysy mogą być widoczne tylko z pozycji kierowcy. Jeżeli stan szyb uniemożliwia przejrzysty wgląd na trasę, nie powinieneś zwlekać i zgłosić się na wymianę szyby czołowej, gdyż ma to wpływ na bezpieczeństwo Twoje i osób z Tobą podróżujących. Obecnie tanie szyby samochodowe często są równie dobre co ich droższe odpowiedniki, dlatego nie musisz obawiać się o wysokie koszty wymiany.