Tanie szyby samochodowe wcale nie muszą być gorsze

Szyby w samochodzie pełnią wiele ważnych funkcji i wpływają nie tylko na komfort podróży, ale także bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Jak każda część auta, również szyby z czasem się zużywają, a na ich powierzchni pojawiają się rysy mogące utrudniać widoczność. Wówczas należy zastanowić się nad wymianą, co stanowi niemały wydatek. Czy tanie szyby samochodowe to dobry wybór?

 

Tanie szyby samochodowe a ich funkcjonalność

tanie szyby samochodoweSzyby samochodowe pełnią szereg ważnych funkcji, jednak ich rola jest notorycznie umniejszana podczas jazdy samochodem. Większość osób dużą wagę przykłada do sprawności silnika i jego komponentów czy odpowiedniej pielęgnacji nadwozia, zapominając o tym, że bezpośredni kontakt w trakcie podróży mają właśnie z szybą. Pod tym względem tanie szyby samochodowe nie różnią się niczym od ich droższych zamienników, gdyż mają do wykonania tak samo wiele zadań. Należą do nich:

  • odpowiednia widoczność drogi w trakcie jazdy,
  • ochrona przed słońcem, deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi,
  • zabezpieczenie kierowcy i pasażerów podczas wypadku,
  • ochrona przed kamyczkami i drobnymi elementami wydostającymi się spod kół.

Wiele tych funkcji jest oczywistych dla każdego użytkownika auta, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dobrze dobrane szyby samochodowe wpływają również na dynamikę samochodu, poprawiając jego sterowność. Nawet tanie szyby samochodowe wyposażone są w nowoczesne systemy ochrony przed promieniami UV i działają jak filtr, redukując tym samym zagrożenie oślepienia kierowcy ostrym słońcem.

 

Wymiana szyb samochodowych – tańsze czy droższe?

Jeżeli zauważyłeś na powierzchni szyby rysy lub pęknięcia, powinieneś zdecydować się na ich wymianę. Szczególnie narażona na uszkodzenia jest szyba przednia i to głównie o nią powinieneś najbardziej dbać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnorodnych właściwościach, a ich cena często zależy od producenta i jego renomy. Nie oznacza to, że tanie szyby samochodowe są gorsze. Wiele zależy od montażu, dlatego to zadanie lepiej zlecić profesjonalistom. Samodzielne wstawianie szyby samochodowej, nawet tej z najwyższej półki, może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Wymiana szyby czołowej wymaga precyzji, odpowiednich umiejętności i specjalnych narzędzi, co może zagwarantować tylko profesjonalny warsztat.

Tanie szyby samochodowe muszą spełnić też określone wymagania, aby należycie pełnić swoją funkcję. Warto szczególną uwagę zwrócić na to, czy posiadają odpowiednie certyfikaty jakości, co jest potwierdzeniem, że producent spełnił wszystkie wymagania co do bezpieczeństwa i norm jakościowych.

 

Tanie szyby samochodowe z drugiej ręki

Szukając oszczędności podczas wymiany szyb samochodowej, należy się wystrzegać zakupu używanych szyb. Przede wszystkim dlatego, że najczęściej są one porysowane, co obniża ich jakość. Poza tym nie ma żadnej gwarancji, że zostały prawidłowo wymontowane z poprzedniego auta. To sprawia, że ich właściwy montaż jest niemożliwy, a w krótkim czasie szyba może zacząć przeciekać, parować lub po prostu popękać. Tanie szyby samochodowe lepiej kupić w autoryzowanych sklepach sprzedaży lub zgłosić się do profesjonalnego warsztatu, który sprowadzi i zamontuje odpowiednie szyby.