Jak usunąć klej z szyby?

Każdy, kto kiedykolwiek nakleił naklejkę na szybę wyeksponowaną na oddziaływanie czynników zewnętrznych – w szczególności promieniowania UV – doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że skuteczne usunięcie kleju z szyby po zdarciu naklejki to prawdziwe wyzwanie. Jak w takim razie usunąć klej z szyby bez śladu, a zarazem nie uszkodzić czyszczonej powierzchni? 

 

Różne kleje, różne plamy

usuwanie kleju z szybNa rynku chemii czyszczącej dostępne są różne preparaty dedykowane do usuwania kleju z szyb oraz innych powierzchni gładkich. Odczucia osób, które w praktyce mogły się przekonać o skuteczności tych preparatów są podzielone – jedni uważają, że preparaty do zmywania kleju z szyb są niezawodne, zdaniem drugich beznadziejne. Z czego to wynika? Czy profesjonalne preparaty do mycia kleju sprawdzą się w przypadku szyb samochodowych? 

Chemia profesjonalna do szyb jest w pełni bezpieczna dla szyb samochodowych, ale rzeczywiście może się okazać nieskuteczna. Wszystko zależy bowiem od składu danego preparatu oraz mieszkanki kleju zastosowanej na naklejce. Może się okazać, że dany preparat zadziałał fantastycznie usuwając resztki kleju pozostawione przez jeden rodzaj naklejek, a zupełnie nie poradził sobie ze śladami po innych. Na ogół nie jesteśmy w stanie określić, jakiej mieszaniny klejów użył producent naklejki, dlatego czytając etykietę środka do usuwania kleju nie możemy w 100% stwierdzić, że będzie on skuteczny. Pod tym względem pozostaje nam metoda prób i błędów, a więc zakup kilku preparatów i testowanie ich skuteczności bezpośrednio na zanieczyszczonej szybie. Alternatywą może tu być aceton. 

 

Domowe sposoby na klej na szybie

Jeśli staramy się usunąć ślady po np. starej naklejce rejestracyjnej naklejanej w prawym dolnym rogu szyby, możemy z powodzeniem zastosować zmywacz do paznokci na bazie acetonu. Środek jest tani, ogólnodostępny, a co najważniejsze bardzo skuteczny. Co nie oznacza oczywiście, że usunięcie naklejki będzie bezproblemowe – nalepki rejestracyjne po wielogodzinnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne są szczególnie uciążliwe do usunięcia. W przypadku śladu po większej naklejce np. reklamie na tylnej szybie zmywacz do paznokci okaże się zwyczajnie mało wydajny. W tym przypadku, jeśli nie mamy szczęścia i zastosowany płyn do czyszczenia nie rozpuścił kleju pomocna może się okazać benzyna lub denaturat – środki powszechnie dostępne w większości sklepów budowlanych oraz na stacjach benzynowych.