Jak zatrzymać pękniecie na szybie?

Szyby czołowe są narażone na oddziaływanie wielu czynników – wysokie ciśnienie podczas jazdy, odpryski kamieni, grad, ulewny deszcz. To wszystko sprawia, że z czasem tracą na wytrzymałości i na ich powierzchni mogą się pojawić pęknięcia. Pęknięcie szyby czołowej nie musi oznaczać konieczności jej wymiany. Wszystko zależy od tego, jak duże jest uszkodzenie i gdzie się znajduje. Drobne pęknięcia zlokalizowane poza strefą widzenia kierowcy mogą być z powodzeniem naprawione, o ile problemem zajmiemy się odpowiednio szybko, zanim pęknięcie się powiększy, a szyba czołowa zostanie zakwalifikowana do wymiany. Jak w takim razie zatrzymać pęknięcie na szybie?

 

Uwaga! Pęknięta szyba w samochodzie może być przyczyną zatrzymania przez patrol drogowy. Kierowca może zostać ukarany mandatem, a policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. 

 

Jak zatrzymać pękniecie na szybie? Jak naprawić pękniętą szybę?

jak zatrzymać pękniecie na szybieW przypadku większych pęknięć zatrzymanie procesu pękania szyby może służyć wyłącznie kwestii bezpieczeństwa w okresie eksploatacji samochodu poprzedzającym wizytę w warsztacie i wymianę szyby – warto przy tym pamiętać, że uszkodzona szyba czołowa może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dlatego z wizytą w warsztacie nie należy zwlekać. 
Do naprawy kwalifikują się pęknięcia określane mianem „pajączków” oraz oka o średnicy nie większej niż 2,5 cm i to tylko te, które znajdują się co najmniej 10 cm od krawędzi szyby, ale poza strefą widzenia kierowcy. Tak zlokalizowane pęknięcie możemy zabezpieczyć korzystając z usług profesjonalnego warsztatu naprawczego lub samodzielnie. 

 

Samodzielna naprawa szyby samochodowej

Przygotowując się do samodzielnej naprawy szyby samochodowej należy się zaopatrzyć w dobry jakościowo klej do szyb lub cały zestaw naprawczy do szyb samochodowych. Naprawę rozpoczynamy do osuszenia miejsca odprysku i jego odtłuszczenia. Tak przygotowaną powierzchnię uzupełniamy specjalną żywicą. Żywica powinna wypełnić całe uszkodzenie. Później żywicę się utwardza i teoretycznie szyba jest naprawiona. Jeśli jednak mamy obawy, że coś może pójść nie tak, lub nie jesteśmy pewni z jakiego zestawu naprawczego skorzystać zatrzymanie pęknięcia na szybie najlepiej zlecić fachowcom. Koszt usuwania uszkodzeń nie jest wysoki, a profesjonalnie wykonana usługa sprawia, że uszkodzenie staje się praktycznie niewidoczne.